SANATÇILARLA FLÖRT ETTİĞİMİZ ZAMANLAR

             Tarih o kadar önemli mi, bilmiyorum ama ille de vermem gerekirse, 1975'li yıllar ve sanatçının seyircinin birbiriyle flört ettiği zamanlar...

            Gerçek olan bu anıyı anlatmadan önce, biraz o zamana ait bilgi vermek istiyorum. Sanatçıların hele halkın sevdiği sanatçıların büyüsünü o zamanların sihirini sizlere de umarım hissettirebilir, bulaştırabilirim. Ben 1962 doğumluyum, sene 1975 sanırım 12-13 yaşımdayım. Kadırga'da oturuyoruz ve günlerimiz Sultanahmet'te turistlerle haşır neşir geçiyor. Çakıl gazinosunda Emel Sayın'ı, Zeki Müren'i dinlemeye gidiyoruz akşamları... Bir de çılgınlar gibi Alpay'ı seviyoruz. Seviyoruz dedim, benden bir yaş küçük erkek kardeşim var, onunla ikimiz Alpay ve Fikret Kızılok için kelimenin tam anlamıyla deliriyoruz. Herkesin bildiğiniz gibi, o zamanlar televizyonun kısıtlı gösterimiyle görebiliyoruz bu sanatçıları. Ama plaklarını hiç kaçırmıyoruz.

            Alpay'ın ve Fikret Kızılok'un yeni plağı çıkmıştı, o ara. Alpay'ın plağı bugün bile bence muhteşem olan "Fabrika Kızı", Fikret Kızılok'un ise "Kara Tren Katar Katar"... Buraya kadar herşey çok güzel ama bizim paramız her iki plağı almaya yetmiyor. Birinden birine karar vermemiz gerekiyor. Ben ve kardeşim bu çaresizlikle Gedikpaşa'daki geçite doğru yola çıktık ama yolda karar vermemiz gerekiyor, AlpayFikret mi... Alt geçide yaklaştıkça karar daha da zorlaşıyor. Birden benim aklıma bir fikir geldi. Türkiyece ünlü Palabıyık Manavımız vardı. Kadırga ve Kardırga'nın bütün çevresi ordan alışveriş yapardı. Oradan alışveriş edenlerin yanına gidip paketlerini taşımayı teklif edecektik. Teklifimiz, alışveriş edenlerce kabul edildi. Paketlerini evlerine kadar götürdüğümüzde mucize gerçekleşti. Bahşişler birikiyordu. Birkaç turdan sonra, ikinci plağı almak için para bulmuştuk. Önceki endişemizin yerini hak edilmiş bir sevinç almıştı. Hem Alpay'ın hem de Fikret Kızılok'un plağını almıştık.

            Şimdi soruyorum, bugünün gençleri ve sanatçıları bu flörtü yaşıyorlar mı ?..

            LEYLA ATLAN
            [email protected]


Diğer konuk yazıları :

Handan
Sevgi kuşun kanadında
Şarkılar, hayatımız ve izler