B İ R  S E V Gİ   Y E T E RSelmi AndakAYSEL GÜREL'DEN YAŞAM ÖYKÜSÜ

             Önce tiyatro ve sinema dünyamızda halka yakın bir sanatçı olarak başarıyla adını duyuran, sonra müzik dünyamızda "söz yazarı" olarak yıldızı parlayan ve asla sönmeyecek olan Aysel Gürel, şiirleriyle ve yazılarıyla duygularını ve düşüncelerini yansıtan "Senin için sana değil" adlı kitabını Taksim Vakkoroma Coffee Shop'ta yapılan tanıtım gününde basına, TV ve radyolar ile sanatçı dostlarına ve davetlilere sundu. Bu kitap, içeriği ve niteliği bakımından, özel olarak "Bir Yaşamın Öyküsü" denilecek bir kişilik, duygusallık, aşk, güzellik ve biçim taşıyor.

            Yıllar öncesi yakından tanımak ve müzik alanında da birlikte çalışmak mutluluğunu yaşadığım Aysel Gürel'in sanatçı kişiliğini kısaca söyle tanımlayabilirim : Tiyatro ve sinema sanatçısı olarak Aysel Gürel sahnede ve beyaz perdede çocuk yaştan beri cıvıl cıvıl, seyirciyi hemen ele avuca alan, halk ve toplum ile en yakın iletişimi kurarak kendini sevdiren ve en önemlisi özellikle Türkçe'yi tüm nitelikleri ve sözcükleri tüm anlamlarıyla dile getirerek, prozodik açıdan uyum sağlamasını bilen, ender yetişen bir sanatçıdır.

            Müzik alanında da yukarıda saydığım değerleri taşıyan Aysel Gürel "söz yazarı" olarak "şiirsel" nitelikler içinde duyguları ve düşünceleri yansıtırken, bilgi ve zekâsını da kullanarak, özellikle "espri yönü sürpriz buluşlar üreten" olgun bir yaratıcıdır.

            Aysel Gürel'in bu uğraşlarında, önemli bir konu olan : "Edebiyatta şair" (Ozan) ile "müzikte söz yazarı" (Şarkı sözü veya libretto v.d.) arasındaki ince ayrımı göz önüne tutarak, ama yine bilinçle bu birbirini tamamlayan ayrıcalığı müziğin kuralları içinde birleştirmesini bilmesidir. Bu yolda Aysel Gürel, benim de bestelerimin çoğunlukla sözlerini yazmış olmasından mutlu olduğum, çeşitli ulusal ve uluslar arası etkinliklerde başarıları birlikte paylaşmaktan onur duyduğum bir dosttur. (1985 Palermo Yarışması'nda "Güneş Bir Kere Doğdu" şarkısıyla birincilik ödülü). Ayrıca "O Şarkıyı Henüz Yazmadım" v.d. gibi. Aysel Gürel'in sanatçı yanıyla birlikte, bir özelliği de eşine az rastlanır "orijinal bir insan" oluşudur. O kendini dış çevrede tanıtmada ise, başkalarının cesaret edemeyeceği beklenmedik yaratıcı buluşlar ile fantastik görüntülere bürünerek şokla sansasyonu gerçekleştirmeyi bilinçle yapmaktadır.


Yazarımızın sitemizde yer alan yazıları :

TRT'den örnek CD ve Süheyl Denizci