Ş A N A R C AŞanar YurdatapanYETENEKSİZ KIZ ...

             1960 yazı. Kuyrukluyıldızlar gurubu kurulmuş, ben kendi gayretimle müzik öğrenmeye çalışıyorum. Evde bulduğum -teyzemin küçüklüğünden kalma- bir akustik gitarın çatlağını yamatmış, her gün Moda'ya taşınıyorum. Moda'da Doruk Onatkut var, benim armoni öğretmenim. Aslında yaşıtız. Ama Doruk Edirne'deyken azimli bir müzik öğretmenine düşmüş, epeyce armoni öğrenmiş. Ben de onun başına musallat, "Hepsini bana öğret" diye. Doruk'un babası Moda Kız Lisesi Müdürü. Okul boşalınca müzik odası bize kalıyor. Ben o zamanlar "The Platters" hastasıyım. (*) Doruğu da böyle bir vokal kurmaya zorluyorum.

            Bir hafta sonu "sesi ve kulağı olduğu varsayılan" adaylar çağrıldı, birlikte deneyip eleman bulmaya çalışıyoruz. Kalamış Yelken Klübü'nden arkadaşım -sonra kayın biraderim- Metin, yanında resim gibi güzel bir kızla çıkageldi.

            Kız gerçekten, olağanüstü güzel. Bir bakan gözünü ayıramıyor. Tabii büyük bir hevesle ona da bir ses verdik ve söylemesini istedik. Ama nafile. Kız hiçbir sesi doğru dürüst tutturamıyor. Bildiği bir şarkıyı söyletiyoruz. Biz yanında 2. ses yapınca kayıp gidiyor. O da bozuldu, biz de. Mecburen Metin'i bir köşeye çektim. "Kusura bakma ama arkadaş, bu kızdan ne köy olur, ne kasaba" demek zorunda kaldım.

            Ve bugün... Bunca yıl sonra onun gösterdiği bu titizliğe, bu yol göstermeye teşekkür ediyorum. Çünkü onunla öğrendim ki şarkı söylemek yalnızca doğru nota basmak ya da güzel sesli olmak demek değildir... Şarkı söylemek yüreğini gırtlağına bağlamak demektir... Şarkı söylemek tüm duyuların nağmelere feryadıdır...

            Ömrüm boyu bir daha da böyle acele karar vermemeyi, böyle büyük konuşmamayı o güzel kız sayesinde öğrendim. Ajda Pekkan'a bu konuda teşekkür borçluyum.

(* 4 erkek, bir kız vokalistten oluşan siyahi bir vokal topluluk. Bugünkü kuşaklar onları "Unchained Melody" ve "Only You" adlı şarkılardan tanıyorlar.)


Yazarımızın sitemizde yer alan yazıları :

Yeteneksiz kız