H E Y  G E N Ç L E ROrhan BoranDO - RE - Mİ - FA

            Günaydın sevgili minikler. Müzik dersimize başlıyoruz...

            Öğreneceğimiz ilk nota 'DO' olacak.. Oyuncakçılardan almanız mümkün bütün vurgulu ve üflemeli ses-vericilerde 'DO'yu kolaylıkla bulabilirsiniz. 'DO' , ''doğruluğun'' baş hecesi , bir müzik sesidir. Çalacağınız düdük ne olursa olsun , önce 'DO'yu bellemek gerekir. Okuyacağınız şarkının türünden dolayı değil , işin başlangıcı , başka deyimle , ''doğruluğun'' ilk notası olduğu için , 'DO'yu iyi vurmak , iyi üflemek gerek...

            Derken sıra geldi 'RE'ye...

            İş biraz karışıyor.

            ''Doğru''nun , 'DO'sunu iyi vuran ya da üfleyenin , ''Resmi''nin de 'RE'sini de iyice vurgulaması gerek , sevgili minikler... Çünkü ''Doğru''nun, 'DO' sunu , ''Resmi''nin 'RE'sine uyduramazsınız , sevilen bir şarkı söylemeniz olanak dışıdır.

            'Mİ' ise , Çin alfabesine benzeyen bazı anlamsız işaretlerle , ''doğru'' ile , ''resmi''ye yaklaşır.

            İşte sevgili minikler , müzik alfabesinin bu sayfasında 'Mİ' özenle incelenmelidir. Zira güzel bebeklerim ; ''Doğru''nun 'DO'su ile , ''Resmi''nin 'RE'si , yanyana gelince , ardına (majör) 'çoğunluk' yahut (minör) 'azınlık' ; nüansı koymazsanız şarkıda anlam kalmaz.

            Sevgili çocuklar , 'DO' , 'RE' ve de 'Mİ'yi böylece öğrenmiş olduk.

            Kutlarım....

            Ne var ki , 'DO'ile 'RE' ile , 'Mİ' ile şarkı söylenmez. Değil mi sevgili minikler ?

            Örneğin:

            'FA' nedir öğreneceğiz. Kuşkusuz ''Falso'' sözcüğünün ilk hecesi değil 'FA' ?... 'DO'da ''Doğru''luğun ilk sesi değil ; 'Mİ'yi ise nüanslar dışında bir yere oturtamadık ; peki ne yapacağız sevgili minik müzik öğrencilerim ?

            Nota bilgimiz biraz kısıtlayıp günümüzü gün edeceğiz. Haydi söylüyoruz :

            Nota'yı çiziyorum , bilenler evinizde öğretsin.

            Şimdi sevgili minikler ; şarkının laflarını belirleyelim :

            SENİ BUDALA ŞAŞKIN
            HOP TRİLERİ LALARİLLAM
            BENİ YAKTI O AŞKIN
            HOP TRİ RİRAM...

            Yani özetleyecek olursak , 'hoptirlaylam'la , Do-re-mi , ya da yukarıda yazdığım nota örneği 'yaveler' içinde tonu , sesi değişik olsa bile olsa ; bir gençlik gürültüye gidiyor.

            Değerli minik müzik öğrencileri ; zekanızın ışıltısından zerre kadar kuşkumuz olmadığı için , şu satırlara kadar yazılanların bir güldürü , bir fantezi olduğunu elbette anladınız. Kelime oyunları , laf cambazlığı yapıyoruz. Bu arada saçmalıyoruz.

            Ama dilerseniz aynı hava içinde , dersimize devam edelim.

            Do , Re , Mi , Fa'dan sonra , nota basamaklarında çalışma yaparken , hemen durup , uzun süre düşünmek gerek! Sadece evin büyüklerinden değil , bize ninniler söyleyen dadılardan da izin almak gerek. Çünkü sevgili minik müzik öğrencileri , sıraya 'SOL' denen bir nota geliyor. Değil mi çocuklar ? Do , Re , Mi , Fa'dan sonra , sıra 'SOL'da ...

            Bana soracak olursanız notalar dizesinde 'SOL'u atlayın ; şarkılarınızı bu nota dışında ayarlayın.

            Zira bazı kulaklara ters gelen , hatta bazı kulaklara kar suyu kaçıran bir notadır bu!.. Tanımlanması , dinleyicilerin kulaklarına göre türlü çeşitli yorumlandığı için , çatlak bir ses olarak nitelendirilebilir. Müzikseverliği , yurtseverlikle iyice kaynaştırmamışsanız kullanmayın şarkılarınızda 'SOL' notasını. Nedeni şu sağlam bir müzik kültürüne ulaşmamış , şarkınızın akışını iyice saptayamamışsanız , üzülerek tanık olduğumuz , güzel ülkemizin yararına değil , zararına , gerçekten çatlak bir ses çıkarabilirsiniz.

            Ama hiçbir sakıncası olmadan bir nota da 'LA'dır.

            'LA' ''lafazanlığın başlangıcı olduğu için , akortlarınızı bir söz salatasını simgeleyen bu yuvarlak sesle ortak düzeye getirebilirsiniz. Notalar içinde her kulağa uygun , kimseyi rahatsız etmeyen bir sestir 'LA'....

            Derken sıra 'Sİ'ye gelir...

            Valla , kaprisli , kaypak bir sestir bu!..

            Örneğin sazınızı hazırlarken , orkestra arkadaşınıza :

            - ''Bana bir 'Sİ' ver...'' derseniz , yanlış anlayıp 'Sİ' vermez , 'siğiverir' ; yani pantolununuzun paçasına çişini eder.

            Hah , hah ,ha... Ne komik yazı , ne komik yazı... Komikliği nerede biliyor musunuz minik müzik öğrencilerim.?

            'Si' den sonra hoppala yine 'SOL' gelivermez mi? Eh 'SOL' notası pattadak yine ortaya çıkarsa , az önce lafınızı yanlış anlayıp paçanıza çiş eden orkestra arkadaşınız , bu kez notanın tam hakkını veremeyip derdinizi ters anlattıysanız küçük kabahatinizden hız alıp suratınızın ortasına büyük bir kabahat yapabilir.

            Demek ki sevgili minik müzik öğrencilerim , ilk nota dersimiz şöyle toparlayabiliriz:

            Do , Re, Mi , Fa , -adı lazım değil - La , Si ve de yine o çatlak nota...

            Şarkılarınızı iyi ezberleyin , sizi çok fena azarlar , bütünlemeye bırakırım.

            Ama eksik notalı şarkı olur mu?

            Eh ona da siz karar vereceksiniz , değerli mini mini müzik öğrencilerim....


Yazarımızın sitemizde yer alan diğer yazıları :

Ajda... Süperstar