U N U T A M A  B E N İEsmerayUNUTAMA BENİ

             Sene 1974, aylardan Mayıs. Türk Hafif Müzik Derneği ve TRT ortaklaşa müzik dünyamıza bir hareket getirmek için bir yarışma düzenler; "Toplu İğne Beste Yarışması" O yıllarda TV'den Sanremo, Altın Orfe, Eurovision gibi yarışmaları izleyebiliyorduk ama bizde ciddi anlamda yapılan hiçbir yarışma yoktu. Yıllar önce Altın Mikrofon yarışması yapılırdı halbuki. Bu yarışmaya; Nilüfer, Ali Kocatepe, Selçuk-Rana Alagöz, İskender Doğan, Atilla Yelken, Ertan Anapa, Erol Evgin, Özdemir Erdoğan, Modern Folk Üçlüsü gibi ünlü sanatçılar katılır. Bazı ünlü sanatçılar finale kalır, bazı ünlü sanatçılar ilk elemelerde elenirler. Final gününden aklımıza gelen ilginç bir hatırada ; "yarışmanın final hostesinin Serpil Barlas olmasıydı. Plak çalışması yapmamış ama sahnelerde boy gösteren gencecik bir kız idi Serpil Barlas.

            Neyse biz yarışmaya gelelim. Yarışmada sonuç: Halkın oyları ile "Unutama Beni" adlı beste ve onun isimsiz yorumcusu Esmeray birinci. Halkın oyları ile diyoruz çünkü yarışma öncesi Taksim, Aksaray gibi merkezi yerlere halk oy atsın diye kutular koymuştu. Açılan sandıkta Esmeray birinci çıkmıştı. Daha sonra da jüri oyları da Esmeray'ı birinci yaptı. Aslında bir tiyatro oyuncusu idi Esmeray, 1960 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu çocuk bölümünde tiyatroya başlamış ve daha sonra da tiyatro yaşamını özel tiyatrolarda devam ettiren bir tiyatrocu. Toplu İğne Beste Yarışması ve kazanılan bu birincilik Esmeray'ın sanat yaşamında bir dönüm noktası olur. Hep söylemişizdir, müzik yaşantımızda Şanar Yurdatapan'ın katkısı çok büyüktür.

            Esmeray canlı yayın arabası ile İskender Sargılı tarafından çekilen bu yarışmanın yayınını bir saat sonra bir yakının evinde TV'den banttan seyredebilmişti. Çünkü TRT canlı yayınlayacağı bildirdiği yarışma programını, merkezden gelen emirle banttan yayınlamıştı. Ve ne yazık ki aynı TRT daha sonra yarışma birincisi "Unutama Beni"yi, yoz müzik - üslüp çelişkisi gibi anlaşılmaz nedenlerle şarkının TRT'de yayınını yasaklar. 70'li yıllarda işte böyle çelişkiler içinde idi TRT. Tek kanal televizyon içerisinde yayınlanmaya mahkum idi yaptığımız şarkılar, şimdi öyle mi çok kanallı Türkiye'de herkes istediği gibi at oynatıyor televizyonlarda. O günkü katı denetimin en azından %30'unun bugünde olması gerektiğine inanıyoruz. O saçma sapan sözlerden oluşan şarkılar en azından gençlere ulaşmaz.

            Evet, aradan uzun yıllar geçti ve bizler "Eski Dostlar" olarak bir kaset ve CD çıkardık. 12 arkadaşımın en güzel ve bir döneme damga vuran parçaları var bu çalışma içerisinde. 70'li yıllardan, günümüz gençliği arasında bir köprü kurmak istedik. Nitekim de başardığımızı sanıyoruz . 7-12-16-18 yaşlarındaki gençler tarafından da tanınmak bunun ispatı olsa gerek. Çok mutluyuz.

            70'li yıllarda sanatçılara ait fan clublar vardı, şimdi bilgisayarlarda siteler var. Bizde halen varsak ve sizlere bir şekilde ulaşabiliyorsak ne mutlu bize. Sevgi, saygı, en güzel dileklerimizle.

            Esmeray & Şemi Diriker


Yazarımızın sitemizde yer alan yazıları :

Unutama beni