H E Y ' D E N  S İ Z EDoğan ŞenerSÖZÜNÜ TUTMADIN KOCA SEVİNÇ TEVS!..

             Onunla 1968'de Atina'ya giderken tanışmıştık. Uçakta yanyana oturuyorduk. Dereden tepeden konuştuk. Müzik hayatını anlattı. Müziğe gözümü ilk defa Sevim-Sevinç Tevs kardeşlerle açtığım için can kulağı ile dinliyordum kendisini.

01.jpg (12948 bytes)            Caz müziğinin, belki de dünyanın her tarafında olduğu gibi Türkiye'de de anlaşaılamamasından şikayetçi idi. Pop müziği sanatçıları kadar popüler olamadığına da üzülüyordu. Gene de umursamıyordu etrafını. O kadar ısrar ettiğimiz halde, Yunan radyo ve TV'sinden gelen görevlilere röportaj vermedi. Basın mensuplarına aldırmadı. Çok kısa bir süre içerisinde kabuğuna çekildi. Nedense yalnızlığı tercih ediyor, gezmeye eğlenceye dahi gelmiyordu.

            Oysa ne kadar iyi şarkıcı olduğunu hepimiz biliyorduk. Bunu yıllar sonra kanıtlamamış olsaydı, Selmi Andak'ın cidden enfes bestesi "Ve Ben Yalnız" ile elemeleri kazanıp Selçuk Başar'ın bestesi "Özleyiş" ile finale kalan Ajda Pekkan'la beraber Türkiye'yi temsil etme hakkını kazanamazdı.

            Festivali organize edenler arasında önemli mevki sahipleri; Iconomidis gibi, Cambas gibi kişiler onun şarkıcılığını da "Özleyiş"in klâs bir şarkı olduğunu da kabul etmişlerdi. Ama o, kendi büyüklüğünü kabul etmek istememiş, yalnızlığını tercih etmişti. Tıpkı şarkısındaki satırlar: (Yandaki resimde festivalde Türkiye'yi temsil eden sanatçılarımız Ajda Pekkan, Başar Tamer ve Sevinç Tevs Atina sokaklarında)

Rüzgâr ıslak, gece sisli / Gölgelerin sessizliği / Yorgun yalnız yürüyorum
Umutları arıyorum / Unutulan sokaklara / Gülümseyen yapraklara
Sevgi dolu bakıyorum / Geceler aydınlık / Güneş solgun
... Ve ben yalnız / Yürüyorum

02.jpg (10709 bytes)

            Ve yalnız yürüdü Sevinç Tevs. Büyük şarkıcı olduğunu bugünkü kuşağa anlatamadan umutları araya araya, son TV programında olduğu gibi neşeli, kayıtsız görünmeye çalışarak, yer yatağında yatarak ölüme yürüdü.

            "Hastalığı yeneceğim" demiştin inançla. Sözünü niye tutmadın koca Sevinç Tevs!.. Toprağın bol olsun!..


Yazarımızın sitemizde yer alan yazıları :

Müziğin kurtulması için