B İ R A Z C I K  U M U TAyten AlpmanSEVİNÇ TEVS'TEN ÖZÜR DİLİYORUM...

             Londra'nın BBC radyosunun çok ünlü sunucusu Willis Conever, Türkiye'ye geldiğinde onun için "Bu sesi dünya işitmeli." demişti. Memleketimizin ilk kadın caz şarkıcısı Sevinç Tevs'ten bahsediyorum.

            İlk önceleri hayranı sonra da çok yakın arkadaşı olduğum, bu büyük şarkıcıyı ne yazık ki bu günlere taşıyamadık. Çok az kimsenin dışında onun adını bile bilmeyenler var, hele gençler onu hiç tanımıyor.

            1950 ve 60'larda kızının şarkıcı olması, şarkı söylemesi her ailenin korkulu rüyasıydı. Şarkıcılığa kızlarını yakıştırmaz, hafiflik sayarlardı. Bu zorlukları hepimiz yaşadık. Onun bütün bu zorlukları yenerek hepimize yolu açması bile, onu anmamızı, onun ismine ödüller dağıtmamız hatta ve hatta onun heykelini bile bir yerler dikmemiz için sebeptir.

            Sarışın ufak tefek, güzel bir kadındı Sevinç Tevs. Şarkı söylerken kendinden geçer, adeta devleşirdi. En ufak bir sese bile tahammül edemez, yaptığı sanata herkesin saygı duymasına özen gösterirdi. Bir defasında hiç unutmam Ankara'nın meşhur "İntim" gece kulübünde sahneye çıktı. Masalar bir sürü bakan ve o zamanın mühim isimleri ile dolu. İlk şarkısına başladı, ikinci şarkı derken birden durdu. Mikrofona gayet yumuşak bir sesle "Bu şarkıları anlayan ve zevkle dinleyen varsa kalsın, yok anlamıyorsanız lütfen salonu terk edin." dedi. Sert bir karakteri vardı ve sanatında en ufak bir taviz vermezdi. Yaptıkları ufacık bir hata yüzünden müzisyenlerle sabahlara kadar tartışırdı. Bu huyu yüzünden dinleyenlerde zarif bir duygu uyandırır ve her gece kulübü çalışmasını bir konsere dönüştürürdü.

            Zaman zaman düşünürüm, o amansız hastalık onu aramızdan çok erken almasaydı. O çok sevdiği müziğin bugünkü haline bakıpta neler derdi, çok merak ediyorum.

            Sevinç Tevs'i anlatmak bu köşe yazısına sığacak kadar kolay değil. Belki bir gün çok daha yetkili ve usta bir kalem onu anlatacak bir yazı veya belgesel hazırlar. Ve bende onlara, onunla olan yüzlerce anımı anlatmaya çalışırım.

            Yazımı burada bitirirken, hepimizin ihmalkarlığından, buna ben ve çok yakınları da dahil "ondan özür diliyorum". Bugün bile hiçbir şarkısını bir radyoda dinleyemiyor, hiçbir şarkısını en azından bir CD üzerinde gençlere sunamıyoruz. İlk kadın caz şarkıcımıza ve kadınlarımızın şarkı söylemesinde tüm tabuları yıkan bu büyük sese, bu gerçek sanatçıya bunu yapmamalıydık.

            Seni çok seviyor ve özlüyorum Sevinç...


Yazarımızın sitemizde yer alan yazıları :

Sevinç Tevs'ten özür diliyorum