N E L E R  O L U Y O R  H A Y A T T AUğur AkdoraANILAR

Söz: Çiğdem Talu
Müzik: Uğur Akdora

Bembeyaz bir dünya olsa
Kaybolmuş kar içinde
Yine ellerimde
Ellerinin sıcaklığı
Kaybolmaz yıllar geçse...
Hala hayalimde
Senin yüzün, senin sesin
Kaybolmaz yıllar geçse...

Şimdi sen çok uzak olsan da
Gel gör ki yaşıyorsun
Ölümsüz anılarda...

Yıldızlar kaybolsa, sönse
Karanlık çökse birden
Sönmez gözlerinde
Gözlerinin aydınlığı kaybolmaz yılar geçse...
Hala, gündüz gece
Benimlesin; şimdi bile
Bilsen de, bilmesen de...

             Şerif Yüzbaşıoğlu bir gün bana "Türkiye ilk defa Eurovision"a katılıyor, sen de bestelerinden biriyle katılsana." dedi. Daha işin ciddiyetini tam olarak kavrayamadan Çiğdem Talû da bestemin sözlerini yazınca, kendimi önce 1975 Eurovision ön elemelerinde finale kalmış, sonra da Timur Selçuk yönetimindeki büyük orkestranın önünde heyecandan tir tir titreyerek yarışırken buldum.

            Şarkımın adı "Anılar" idi. Çiğdem'in muhteşem sözleri, Şerif abi'nin olağanüstü çaldığı piyano, Timur'un müthiş orkestrasyonu ve müzisyen arkadaşlarımın inanılmaz performansları ile (yani Onno Tunç, Cezmi Başeğmez, Tuna Esener, Fatih Erkoç, Mehmet Duru, Selim Selçuk ve daha birçoklarının) ortaya hakikaten çok güzel ve Avrupai bir şarkı çıkmıştı.

            İnsanın hayatında mutlu-mutsuz, güzel-çirkin ve neşeli-hüzünlü anları -kısaca bütün yaşadıkları- ANILAR'ını oluşturur. Yılların ardından, ben o zamanlar söylediğim "Anılar"a bambaşka bir açıdan bakıyorum: Acaba Çiğdem, "Şimdi sen çok uzak olsan da, gel gör ki yaşıyorsun ölümsüz anılarda" diye yazarken, bu şarkıda payı olan birçok kişinin bu dünyayı zamansız, ani, hepimizi çok üzerek ve halâ inanmakta güçlük çektiğimiz bir biçimde terk edeceğini biliyor muydu ? Artık ben "Anılar"ı dinlerken gözlerim dolu dolu, bunları düşünüyorum ve diyorum ki: Çiğdem Talû, Şerif Yüzbaşıoğlu ve Onno Tunç, halâ bizimlesiniz ; bilseniz de , bilmeseniz de...


Yazarımızın sitemizde yer alan yazıları :

Anılar