ELE GÜNE KARŞI YAPAYALNIZ mfo1.jpg (12667 bytes)

Onlar, evet onlar. Mazhar-Fuat-Özkan... Türk Pop tarihine isimlerini kazımış, en sıra dışı gruplardan biri olmayı başardılar. 1974'te çıkardıkları "Türküz Türkü Çağırırız" LP'leriyle müzik piyasasına merhaba diyen Mazhar Alanson ve Özkan Uğur sonraları Fuat Güner'in de katılımıyla, MFÖ olarak bugünlere geldiler. Daha önceleri Barış Manço'yla da çalışan grup, popüler müziğe kazandırdıkları farklı solukla iyi bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başardı.

Plakçılar çarsısına uğradıklarında "Siz bu müziği dışarıda yapın" çıkışlarıyla karşılaşan grup, "Ele Güne Karşı", Erkan Oğur'u ve perdesiz gitarı dinleyiciyle buluşturan "Güllerin İçinden", "Bu Sabah Yağmur Var İstanbul'da", "Bazen", "Sufi Sufi", "Kelimeler Kâfi", "Bodrum", "Gözyaşlarımız Bitti mi Sandın?", "Buselik Makamına" gibi birçok unutulmaz şarkıyı geniş kitlelere sevdirmeyi başardı. Politik konularda pek de suya sabuna dokunmayan grup,gündelik hayatın içinde yaşadığımız insani problemlere, aşka ve hayata dair epey şey söyledi. "Vack The Rock", "Ele Güne Karşı", "Geldiler", "No Problem", "Mazeretim Var Asabiyim Ben" gibi albümlerinde hem hayatla dalgalarını geçtiler hem de dinleyiciyi eğlendirdiler.

ALİ DESİDERO

mfo2.jpg (12602 bytes)"Ali Desidero" (Geldiler albümünün ilk şarkısıydı) o güne kadar yapılmış en matrak şarkılardan biriydi.Öyle ki permatik reklamının kahramanı bile oluverdi. Daha sonra grup kendini görsel dünyanın zenginliğine kapılarak reklamıydı, filmiydi, dizisiydi derken iş aldı başını gitti. Önce "Güllerin İçinden" fon müzikli benzin reklamı ve "Şapkasız Çıkmam Abi" sloganı ile geldiler. Sonra açıkçası işin cılkını çıkardılar. 93'te "Best Of"larını yayınlayan grup (Balet Plak) 96'da da "Mazeretim Var"ı çıkararak müzikle alakalarını korudularsa da televizyon ve sinemadan vazgeçmediler.

Özkan Uğur, Eşkıya'da Yeşim Salkım'la fingirdeşen sahtekar bir adamı canlandırıyordu.Sonra İkinci Bahar'da zabıta memuru, çil çil altın dağıtan "altın kalpli" sunucu, sonra da çilekeş evlat. Mazhar Alanson'un Ali Poyrazoğlu'yla başlayan sinema serüveni, Cem Yılmaz'lı abi-kardeş filmi Herşey Çok Güzel Olacak'la devam etti. Alanson bunun soundtrack albümünü de yaparak renk kattı. Sonra Fuat Güner, "Aziz Fuat Güner" adıyla bir albüm yayınladı. Grup dağılıyor söylentileri arasında "MFÖ Live" gazete ilanlarıyla İstanbul dinleyicisiyle buluştular. En son Alanson, "Türk Lokumuyla Tatlı Rüyalar" adlı, içinde Tarkan'a verdiği "Yandım" şarksının da olduğu bir albüm yaparak İlhan Şeşen gibi oluverdi. Karizma hesabı! Karizma hesabı, elma hesabı derken MFÖ önce DMC sonra da Universal diye duyurdukları şirkerle bugüne kadar yayınladıkları albümlerin B tarafı şarkılarından oluşacak "Collection" isimli bir albüm yapmaya karar verdiler.

Ne diyelim: MFÖ Live hakkatten.


            UĞUR BİRYOLDiğer konuk yazıları :

Sanatçılarla flört ettiğimiz zamanlar
Sevgi kuşun kanadında
Handan
Şarkılar, hayatımız ve izler