KURTALAN EKSPRES'İN ŞAHLANIŞI 1972-1979

1976 yılında Barış Manço'nun Avrupa'da albüm yapma serüveni başladı. Türkiye'de elde ettiği başarılar ona yeni ufuklar açması için birer ön hazırlıktı.1976 yılında CBS plak şirketinden çıkaracağı LP CBS'in öne sürdüğü bazı nedenlerden dolayı çok rağbet görmedi. 1 LP ve 2 adet 45'lik çıktı ama çok büyük bir başarı sağlanmadı. 1976-1977 yılları Barış Manço için bir geçiş süreci oldu.Bu süreç içinde yeni şarkılar yaptı elbette. Zaten bu çalışmaların meyvesini 1979 tarihli Yeni Bir Gün LP'sinde görmek mümkün.

1976 yılında Kurtalan Ekspres iki değişik şekilde karşımıza çıkıyor. İlk şekil şu: Bass-Özkan Uğur, Davul-Caner Bora, Perküsyon-Celal Güven, Perküsyon-Memo Alpergin, Gitar-Fehiman Uğurdemir, Gitar-Numan Günay, Flüt-sax-Oktay Aldoğan. İkinci şekil ise şu: Bass-Ahmet Güvenç, Davul-Caner Bora, Davul-Nur Moray, Perküsyon-Celal Güven, Gitar-Fehiman Uğurdemir, Flüt-sax-Oktay Aldoğan, Klavye-Kılıç Danışman

Görüyoruz ki Fehiman Uğurdemir ve Kılıç Danışman'la güçlenen ikinci şekil daha iyi bir kadro. Davulda grubun ilk elemanlarından Nur Moray'ı görüyoruz. Yine Oktay Aldoğan var yani güçlü bir grup. 1977 yılında ise bu kadro neredeyse aynı şekilde devam ediyor.Bir ara Ohannes Kemer geliyor gruba ama tekrar çıkıyor daha sonra. 1978 yılına kadar Barış Manço grubu belirli bir seviyeye getirmiş ve grup iyi bir kadroya sahip.Kılıç Danışman hiç şüphe yok ki bu grubun en çok parlayan yıldızlarından biri.Zaten 1979 yılında Yeni Bir Gün albümüyle etkisini bir hayli hissettiriyor. Aynı şekilde Ahmet Güvenç grubun değişmez elemanlarından biri oluyor.Caner Bora ve Celal Güven ise zaten bu grupta 1990 lara kadar varolmuş insanlar. Dikkat ederseniz daha Bahadır Akkuzu ortada yok.Bahadır Akkuzu'nun gruba girişi 1977 yılının sonlarında olmuştur. Nur Moray ise 1976 yılında gruptan ayrılarak Kurtalan Ekspres'e bir daha geri dönmemiştir.1976 yılında bir 45 lik çıkaran Nur Moray çalışmalarına başka müzisyenlerle devam etmiştir.Aslında Nur Moray ilk Kurtalan Ekspres kadrosunda yer alan iyi bir davulcudur.2023 LP sine katkıları çok fazladır.

Barış Manço kafasında artık daha değişik soundlara yönelme fikrini yaratmıştır ve artık klavye ağırlıklı müziğe yönelmiştir. Bunu zaten "Rezil Dede / Vur ha Vur" 45'liğinde görüyoruz.2023 albümünde de bunu yapmıştı.1970 lerin sonunda bu soundu daha da kullanmaya başlamıştı. Konuyu bir özetleyecek olursak Barış Manço-Kurtalan Ekspres kurulduğu 1972 yılından 1976'ya gelene dek birçok müzisyen değiştirerek yoluna devam etmiştir. Bence Kurtalan Ekspres'in büyük kayıplarından birisi Nur Moray'dır. Çünkü Nur Moray bu grubun kuruluşunda yer almıştır ve Türk pop müziğinin en iyi davulcularından biridir. Aslında Nur Moray çoktan ayrılma kararı almıştır fakat grup müziğini ve arkadaşları ile olan ilişkilerini bozmamak için Kurtalan Ekspres'te bir süre daha kalmıştır. Aynı zamanda çift davul olarak Caner Bora'yla iyi bir uyum sergilemektedirler. Bu sırada Oktay Aldoğan grubun parlayan yıldızı olarak karşımıza çıkmaktadır. Oktay Aldoğan her zaman Kurtalan Ekspres'in en iyi elemanlarından biri olarak varolmuştur. 1974'ten beri Kurtalan Ekspres'te flüt ve saksofon çalan Oktay Aldoğan 1976'ya geldiğimizde Barış Manço'nun en çok güvendiği grup üyelerinden biri olmuştur. Müzikal anlamda Kılıç Danışman ile birleştiklerinde ortaya tadına doyulmaz şarkılar çıkmaktadır. Ahmet Güvenç 1976 yılında grupta ilk yılını yaşamaktadır, Özkan Uğur ve Mithat Danışan'dan boşalan bass gitar kadrosu Ahmet Güvenç ile dolmuştur. Gitarda ise Samim Boztaş,Nurhan Özcan ve Ohannes Kemer'den boşalan kadroya Fehiman Uğurdemir geçmiştir. Fehiman Uğurdemir Türk rock camiasında önemli bir isimdir. Cem Karaca ve Ersen'le de çalmıştır "Rezil Dede / Vur ha Vur" 45'liğine katkısı açıkça görülmektedir. O tarz gitar tonları Kurtalan Ekspres'te bir daha kullanılmadı ya da kullanılamadı. Davulcu olarak ise Mehmet Yankır giriyor gruba 1977 yılında bir turneliğine.Bu her zaman atlanan bir konudur.

Yani 1976 yılında Barış Manço müzikal olarak kısır döngü içinde olmasına rağmen Kurtalan Ekspres en güçlü zamanlarından birini yaşamıştır. Gerçi 1978-1981 dönemi grubun daha iyi olduğu bir dönemdir ama 1976 dönemi de önemli bir dönemdir Kurtalan Ekspres'in tarihinde.

1978 yılında gruba Kılıç Danışman yine grupta ikinci klavyeci olarak Ömür Gidel giriyor ve bu girişle birlikte Kurtalan Ekspres artık çift klavyeli bir grup oluyor ve sound ister istemez değişiyor ve kalite artıyor. Artık 1979 yılına geldik ve 1979 yılı Barış Manço Kurtalan Ekspres için önemli bir yıl çünkü gruba hem iyi müzisyenler giriyor hem de Barış Manço'nun en başarılı albümü olan Yeni Bir Gün çıkıyor.

Kurtalan Ekspres'in 1972-1979 kadrosunda yer alanlar: Celal Güven, Memo Alpergin, Nurhan Özcan, Samim Boztaş, Nezih Cihanoğlu, Kirikor Kalender, Sefa Ulaştır, Nur Moray, Özkan Uğur, Kılıç Danışman, Ahmet Güvenç, Oktay Aldoğan, Fehiman Uğurdemir, Yalçın Gürbüz, Erdinç Avcı, Ohannes Kemer, Mustafa Sarışın, Engin Yörükoğlu, Murat Ses, Mithat Danışan, Mehmet Yankır, Caner Bora. 1972-1979 yıllarında yer alan isimle bunlar ve 2005 yılına kadar olan süre içerisinde bu kadro inanılmaz değişikliklere uğradı.

KAAN ÇAĞLAYANGÖL