A N L A T A M I Y O R U MBanuSEN DE SÖYLE

             Toplum olarak, her şeyi çok iyi biliyoruz. Siyaseti, sporu, jeolojiyi, tarihi, coğrafyayı depremin şiddetini, artçısını, öncüsünü, IMF'yi, IMÇ'yi, AT'yi, AB'yi, malum medyadan destekli içi boş asparagas sanatçı yaşamlarını. Hangi barda ne var, kimin eli kimin cebinde bilmediğimiz yok maşallah. Trende, otobüste, telefonda bunları konuşuyoruz heyecanla.

            Aslında toplum olarak anamızın karnından ninnilerle büyüyerek öğrendik herşeyi. Bir zamanlar tek kanalda tek vücut sanatçı ve bilir kişi idik şimdi çok kanalda her şeyiz. Zaman zaman cumhurbaşkanı bile olup neredeyse kararnamelere imzamızı çakıvereceğiz şöyle...

            Şarkı söylemeyi, ta şu kadardan, futbolu da nah bu kadarken, el yordamı kulak dolgunluğu ile öğrenmişiz. Ama bol yaldızlı, bol sıfırlı, milyonların medya yarışında, genel kültüre sıra gelince, puanımız koca bir sıfır oluyor. İki "altın" kazanmayı marifet sayıp tüyüveriyoruz yarıştan.

            Hala öğrenemediğimiz tek şey okumamak, öğrenememek. Eğitimden eksik olduğumuz her şeyin kolayı varken eğitimin kültürün ne önemi var.

            Yani tam avukat çıkmaya 2-3 sene kala, bir gafil-i şaşkın bizi yolumuzdan edip "Ay ne güzel sesin var." deyip, avukatlık diploması yerine bize 12 şarkılık bir balon şarkıcılığı önerebilir kaset ilavesi ile. Eh cep tamtakırken bu öneri cazip gelebilir.

            Hala müzik eğitimini, cazip konserlerden, bir türlü fırsat bulup bitiremeyen neredeyse saçı aklaşmış starlarımız yok mu? Avukat, doktor, ekonomist şarkıcılarımız, dişçi TV yapımcılarımız bile var. Allah onları zaten başımızdan eksik etmez. Bir de, sinemadan ve podyumdan umduğunu bulamayan 5 derste şarkıcı olup, medyada prime-time programlarında iddialı olanlar bile var. Allahtan bize bulaşmıyorlar da aralarında kavga ediyorlar. Biz de haftalık magazin programlarında, onların birbirlerine olan düzeyli düşünce ve sözcüklerini, telefon mesajlarını, muhtelif el işaretlerini, derin bir Oxford kültürü almış paparazilerden öğreniyoruz.

            Türkiye nüfusunun yarısını popçular, topçular ve magazinciler işgal etmiş. Eh ne diyelim. Ben bile köşe yazarı olduktan sonra, fırsat bu fırsat, koro halinde gel, bari sen de söyle, sanatçı değil miyiz milletçe...


Yazarımızın sitemizde yer alan yazıları :

Sen de söyle