1979 SEVİYORUM


  Seslendiren : 
Maria Rita Epik & 21. Peron

Söz : 
Maria Rita Epik

Müzik : 
Maria Rita Epik

Puanları :
Derecesi :
Yarışma tarihi : 31.03.1979
Yarışma yeri : Jerusalem - İsrail

1978 senesinde Nilüfer ve Grup Nazar'ın almış olduğu sadece 2 puan, Türk halkını çok üzmüştü. Ama yılmak yoktu; TRT 1979 için yine yarışmaya katılma yönünde karar almış, çalışmalar başlamıştı. Hem de ne çalışma... Yüzlerce beste başvurmuş ve sonunda TRT jürisi yazının girişinde gördüğünüz 14 altın (!) şarkıyı finale almıştı. Yine o günlerin şöhretleri yarışmaya aday olmuş ancak bunların bir kısmı TRT jürisinin ünlü barajına takılmıştı. Ünlülerin yerine ünlü olmaya adaylar vardı bu sefer.

Finale kalanlar arasında en iyi şarkı İlhan İrem'in "Bir Yıldız" adlı şarkısıydı. Ancak o da İlhan İrem'in cahilliğine kurban edilmişti. O sıralar yeni bir albüm çıkarma telaşı yaşayan sanatçı, sanki başka şarkı bulamamış gibi bu şarkıyı albümüne almış aldığı yetmezmiş gibi, yarışma sonuçlanmadan albümünü piyasaya sürmüştü. Bu mükemmel şarkı elenince geriye kalan kötüler arasından en iyisi seçilsin diye halkın oyuna başvurulmuştu.

Yarışmaya ilgi iyiydi hoştu da bu şarkılarla Avrupa finali nasıl olurdu bilinmez. Yarışma için belirlenen şehirlerle bağlantı kurulup, oylama yapıldı. Heyecanlı bir oylama sonrası "Seviyorum" ve "Çağrı" aynı puanla (58) birinci ilan edilince salonda ve organizasyonda bir anlık telaş yaşandı. Acaba 1975'te yaşanan birden fazla birinci olayı yine mi yaşanacaktı ? Ama korkulan olmadı, çünkü o zamanın teknolojisi bugün gibi değildi; jürilerden alınan oylar anında bilgisayarla işlenmiyordu. Değerli sunucu Bülent Özveren ve Elçin Temel'in parmak hesabıyla tahtaya yazılıyordu. Heyecandan olmalı parmak hesabını yanlış yapmışlar ! "Seviyorum"u bir puan eksik saymışlardı. Neyse ki salonda oturan bir seyirci daha dikkatli saymıştı da Bülent Özveren'i uyarmıştı. Yarı finale kalan ve derece olan 14 altın (!) şarkı aşağıdaki gibiydi :
 1. Al Götür Beni de / Ercan Turgut & Grup Stüdyo (Murat Malhasoğlu - Zeren)
 2. Mutluluk Oyunu / Işıl German (Ümit Eroğlu - Firuzan Eroğlu)
 3. Yaşa Sen de / Beyaz Kelebekler (Cenk Taşkan - Halit Çelikoğlu)
 4. Bir Gün / Kuzenler (İrfan Altınel)
 5. Sevgilim / Saadet Sun (Selçuk Başar - Ayşe Irmak) (4)
 6. Elveda / Çetin Alp (Turhan Yükseler - Kemal Sünnetçioğlu) (5)
 7. Ayrılık Olmasa / Cantekin (Çetin Kaya - Onno Tunç) (3)
 8. Bir Yıldız / İlhan İrem (İlhan İrem - Esin Engin)
 9. Senden Aşk Dilenmiyorum ki / Serpil Eroymak & İstanbul Şarkıcıları (Tuğrul Karataş - Zeren)
 10. Burçlar / Behiç & Füsun Altındağ (Behiç Altındağ - Füsun Altındağ)
 11. Seviyorum / Maria Rita Epik & 21. Peron (Maria Rita Epik - Tuğrul Karataş) (1)
 12. Çağrı / Kuzenler (Korkut Erbuğ - Onno Tunç) (2)
 13. Evren ve Biz / Sibel Sun & Vokal Ankara (Selçuk Sun - Sebla Pekcan)
 14. İlidia / Nur Yoldaş (Ergüder Yoldaş - Nur Yoldaş)
(Yanında numarası yazan şarkılar finale kalmış ve belirtilen sırada puan almışlardı.)

1979 şampiyonu Maria Rita Epik ve 21. Peron oldu, şarkıları "Seviyorum" ile. Ancak bana göre 2. olan Kuzenler grubu daha bir sempatik ya da akılda kalıcıydı. Oldukça ritmik bir müziği olan bu şarkı için besteci, söz yazarı ve de yorumcuları son anda 1 puanla şampiyonluğu kaçırdıkalrı için üzülmüşlerdi, ancak ilerleyen günlerde, şanssızlıklarının aslında bir şans olduğunu göreceklerdi. Çünkü TRT onları Seul'de yapılan Uluslararası Şarkı Yarışması'na gönderiyordu. Oraya giden ekip gerçekten de büyük bir sükse yapmıştı. 

Gelelim Avrupa finaline; bir yıl önce Paris'te yapılan yarışmada 12 puan yani birincilik oyunu İsrail'e veren Türkiye, aynı ülkenin şarkısıyla da bir yıl boyunca dans etmiş alkışlamıştı. Yarışmaya ülkemizle beraber tam 20 ülke iştirak ediyordu. Sahneye çıkış sıramız ise 11 idi. İsrail'de herşey hazırdır; puan tablosu özenle hazırlanmış, hatıra, madalya, pullar basılmıştı. Türkiye de yarışan ülke olarak bu organizasyonda yerini isim olarak almıştı.

Ama hesapta olmayan birşey vardı: İsrail ile hiçbir zaman barışamayan Arap ülkeleri ! Çünkü yarışma kutsal topraklarda yani Kudüs'te yapılacaktı. Türkiye ve İsrail arasında görünürde bir problem yoktu ama problem Türkiye'nin yaşamakta olduğu ekonomik krizde ve o zamanlar yaşanan petrol krizindeydi. Arap dostlarımız (!) derhal Ecevit hükümetine protesto verdi. Eğer yarışmaya iştirak ederseniz Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunu onaylarsınız. Biz Arap ülkeleri olarak bunu onaylamıyoruz, siz de onaylamayın ve Küdus'e gitmeyin dediler. (İsrail'in başkenti Tel Aviv'den buraya taşınmıştı.)

Arap ülkelerinin bu baskısına dayanamayan Ecevit hükümeti de dışişlerinin de uyarısıyla yarışmaya katılmaktan son anda 10 gün kala çekilmişti. Zavallı Maria Rita ve 21. Peron ne güzel de hazırlanmışlardı yarışmaya, kısmet işte, olmamıştı. Ama bu duruma Eubu ve İsrail çok bozulmuştu. Düşünebilyor musunuz, organizasyonda herşeyde yeri hazırlanan Türkiye için bir de çıkış için uğraşıldı hem de son anda. Bu nedenle 1979 Eurovision'ı için hazırlanan birçok broşürde Türkiye olmadığı halde var gibi göründü. Yarışmaya katılmayan Türkiye sanki İsrail'in çok umrundaymış gibi yarışmayı da nklen yayınlamadı. Halbuki Türk halkı yarışmaya ilgi duyuyor, izlemek istiyordu. Bir kısım izleyici yarışmayı Yunan TV'sinden izledi. Ege bölgemiz dışında kalan benim gibi diğer meraklılar da yarışmayı radyodan dinlemişti.

Bana göre çok güzel şarkılar yarıştı. Yarışmada favorilerin başında İsrail vardı. Diğer favoriler, Almanya, Fransa, Yunanistan ve Danimarka'ydı. Özellikle Almanya'nıın şarkısı ve showu süperdi ve herkes "Tamam seneye Almanya'dayız" diyordu. Fransa adına yarışan Anne Marie David 1973'te Lüksemburg adına yarışmış ve birinci olmuştu, bu yıl da işi götürür diyenler çoğunluktaydı. Ülkemizde uzun yıllar şöhreti yaşayan bu sanatçı güzel sesiyle izleyenleri büyülüyordu. Hele Yunanlı sanatçı Elpida, "Socrates Superstar"la süperdi. İsrail ülke olarak bu yarışmayla ilk defa renkli yayına geçiyordu, işin gerçeği çok para harcamışlardı.

1979 yılı şeref tablosu şöyle oldu ;
1. İsrail / 2. İspanya / 3. Fransa

Puanlama büyük sürpriz olmuştu, favoriler geride kalırken İspanya adına yarışan Betty ve çocuk vokaller büyük sempati toplamış, bu sempatiyle de puanları alıp götürmüştü. Yarışmada İspanya, İsrail ve Fransa çekişmişti. Sonlara doğru ise sadece iki ülke kalmıştı. Son oylamaya geldiğinde İspayna 116 puan, İsrail 115 puandaydı ve son oylamayı yapacak ülke ne yazık ki İspanya'ydı. İspanya'dan gelen ses "İsrael 10" diyince İsrail'de yer yerinden oynadı, sevinçten tüm salon, belki tüm İsrail ağlıyordu. Milk and Honey grubu "Hallelujah" (Allah'a şükür) şarkısını tekrar söylerken İsrail'de herkes "Allah'a şükür yine kazandık" diyordu. İsrail halkı sevinirken Türk izleyicileri de hüzün sarıyordu, öyle ya yarışma kuralına göre seneye yine İsrail ev sahibiydi !