1978 SEVİNCE


  Seslendiren : 
Grup Nazar

Söz : 
Hulki Aktunç

Müzik : 
Dağhan Baydur

Puanları : İngiltere (1) + Norveç (1) = Toplam (2)
Derecesi : 19/19
Yarışma tarihi : 22 Nisan 1978
Yarışma yeri : Palais des Congres
Paris - Fransa

TRT, 1975 yılında alınan sonunculuktan sonra 1976 yılındaki yarışmaya katılmamayı uygun buldu. Çünkü o kadar büyük bir şok yaşanmıştı ki, neredeyse tum yıl bu yarışmayı konuşmuş sonunculuğa kılıf aranmış, bir sürü bahaneler yaratmıştık. 1976 yılındaki Avrupa finalinde şans ya da başarı İngiltere'nin oldu "Brotherhood Of Man" grubu, şarkıları "Save Your Kisses For Me" ile tüm Avrupa ve Türkiye'de oldukça sükse yaptılar. 1976 yılında yarışmaya katılmayan Türkiye, 1977 yılı için de sessiz kaldı ve Avrupa finalini pasif katılımcı olarak televizyondan izledi. 1977 yılında ise birincilik Fransa'ya gitti. Marie Myriam "L'oiseau et L'enfant" adlı şarkısıyla birinciliği alıp götürdü. 1977 yılında Fransa ve İngiltere arasında yaşanan puan savaşını İngiltere son anda kaybedip ikinciliğe düşerken, Fransa gerçekten hos bir melodiyle zafere imza atıyordu. Genç Fransız şarkıcı gözyaşlarıyla şampiyon olan şarkısını tekrar okurken tüm Türkiye gelecek yıl darısı başımıza dercesine bu şarkıya eşlik ediyordu. TRT ve tüm Türk müzisyenler artık daha bir tecrübeliydi. Gelecek yıl kesinlikle katılmalıydık. Sonunda TRT kararını kamuoyuna açıkladı; 1978'de Paris'te biz de olacaktık.

Türkiye Eurovision finali için onlarca beste arasından 12 şarkı yarı finale kaldı. 16 ve 18 Aralık 1977'de yarı final yapıldı. Besteler televizyondan defalarca dinletildi. Final: 5 Şubat 1978'de Ankara'da Orkut Stüdyosu'ndaydı.
 1. Yaşamana Bak / Serpil Barlas - 2. Baskı (L. Altındağ - B. Altındağ) (5)
 2. Barış / Cengiz Orçun (Cengiz Orçun)
 3. İnsanız Biz / Ertan Anapa - Esmeray - Funda Anapa - İskender Doğan - Kerem Yılmazer - Melike Demirağ (Atilla Özdemiroğlu - Şanar Yurdatapan) (2)
 4. Hiç Şansım Yok / Aydın Tansel (Aydın Tansel)
 5. Dostluğa Davet / Anadolu Majör (Ali Kocatepe) (3)
 6. İmkansız / Grup Karma (Galip Boransu - Dilek Ertek) (4)
 7. Bu Gece / Rezzan Yücel (Melih Kibar - Çiğdem Talu)
 8. Küçük Kız / Ayça Oktay (Baha Boduroğlu)
 9. Sevince / Nilüfer - Grup Nazar (Dağhan Baydur - O.A. Tuğsuz) (1)
 10. Anılar / Nükhet Duru (Cenk Taşkan - Mehmet Teoman)
 11. Baharım Sensin / Ali Rıza Binboğa (Ali Rıza Binboğa)
 12. Dosta Mektup / Cahit Oben (Cahit Oben)
(Yanında numarası yazan şarkılar finale kalmış ve belirtilen sırada puan almışlardı.)

1978 yılındaki Eurovision Türkiye Elemeleri tam bir magazin ve haber konusuydu. O günlerde bütün gazete ve müzik dergileri bu yarışmayı konu ediyor; yarışmada kimin hangi elbiseyi giyeceği, sanatçının saç şekli ya da kareografisi en ince detaylarıyla yazılıp tartışılıyordu. Birçok sanatçı iddialıydı herkes ben gideceğim iddiasıyla ve edasıyla basına demeçler veriyor resimler çektiriyordu. Ama en çok sempati toplayan Ayça isimli küçük kız çocuğu oldu. "Küçük Kız" adlı şarkı o kadar çok beğenildi ki; herkes onu ve şarkıyı konuşur oldu. Öyle ki halk oylaması olsa kesin bu küçük kızımız Paris'e yolcu edilirdi. Ama olmadı... TRT Seçici Kurulu sonuçları açıkladı ve 5 şarkıyı finale bıraktı. Bu sonuçlar çok tartışıldı ama değişen bir şey olamayacaktı. Geçen yıldan (1975 Halk Jürisi birincisi) Ali Rıza Binboğa elenmişti. Rezzan Yücel çok güzel bir besteyi yorumlamıştı ama elenmişti. Ve halkın en çok beğendiği birkaç şarkıdan biri olan "Küçük Kız" isimli şarkı ve sanatçısı Ayça Oktay da eleniyordu. Ki bence bu şarkılar daha bir güzeldi. Finale kalanlar içinde iki sanatçı popüler olması sebebiyle daha bir öne çıktı. Herkes bu iki şarkıyı konuşuyordu; Nilüfer ve Grup Nazar, şarkıları "Sevince", Nükhet Duru ve Modern Folk Üçlüsü, şarkıları "Dostluğa Davet".

Bu yarışma için bir araya gelmis sanatçılar Türkiye birincisi olmak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Haftalar süren çalışma sonrası final akşamına gelindi. Bu akşama gelinceye kadar tüm ülke olarak Nükhet Duru ve Doğan Canku aşkını konuştuk. Ama bir grup vardı ki; resmen ünlüler geçidi gibiydi. "İnsanız Biz" adlı şarkıyı yorumlayan grup ülkenin en ünlü 6 şarkıcısını bir araya toplamış ve final aksami müthiş bir show sunarak büyük bir sürpriz yapmıştı.

Yarışmada 5. olan Serpil Barlas ve ekibi iddialiyiz diyorlardi ama otoriteler pek şans tanımıyordu. Aldıkları sonuç da normal oldu. Aynı şekilde finale kalması bile imkansız görünen Grup Karma ve şarkıları "İmkansız" bence daha iyi sonucu alamazdı ya da almamalıydı. Finale kalıp da ençok konusulan şarkı "Dostluğa Davet" oldu, halk bu şarkıya daha bir ısınmıştı. Şarkı içinde nakaratta bulunan "çık çık çıkıdıktık" sözleri, hafif oryantal havası ve Nükhet Duru'nun kıvrak dansı şarkıyı çok sevdirmişti. Halk bu şarki gitsin şeklinde görüş bildiriyordu. Ama seçici kurul büyük bir sürprizle bu şarkiya 3.'lük verirken; Nilüfer ve Grup Nazar'ı Paris'e yolluyordu. Grup Altılı ise 2. olmanin sürprizini yaşıyordu. Halk ve Nükhet Duru üzgündü, sonuçta halkın sevdiği şarki yine gidememişti, aynen 1975 yılında olduğu gibi.

Avrupa finalinde 20 ülke yarışıyor, Türkiye sahneye 12. sırada çıkıyordu. O gece yine tüm ulus TRT televizyonu karşısında oturmuştuk. Bakalım bu sene ne yapacaktık, ya da yapacaklar ? Bize puan verecekler miydi ? Şarkımız çalmaya başladığında herkeste bir heyecan ki sormayın, şarki bittiğinde acaba demeye başladik… Çünkü geçen seferden acımıiz vardı, hem bu sefer sesimizde pek çıkmamıştı. Sanatçılar mikrofona biraz uzak mı ne durmuşlardı ve sesleri duyulmamıştı, ya da biz heyecandan bir şey duymamıştı ? Şarkının kareografisi fena değildi. Kostümler de öyle ama galiba Nilüfer'in elbisesi bir beden büyük yapılmıştı. Hani ufak çocuklar büyüyünce giyebilsinler diye bazı anne babaların aldığı gibiydi. Nilüfer "Ohh !.." diye bağırıp şarkinin kareogrefisi gereği kendi etrafında bir döndüğünde, elbisesi 3 tur daha atıyor gibiydi. Ama kim düşünmüşse beyaz üzerine siyah cizgi ve noktalı elbiselerin üzerinde kırmızı bir karanfil vardi. Karanfiller şarki bitiminde Avrupali dostlarımıza hitaben, salondaki seyircilere atılmıştı. Yani olabildiğimiz kadar şık ve sempatik olmaya calışmıştık. Onlar da bize birkaç puan verirler diye yarışma boyunca çok bekledik. Ama durum 1975'ten kötüydü ! Sadece iki ülke adımızı hatırladı; İngiltere ve Norveç. Bu iki ülkeden de sadece 1'er puan aldık. Toplam 2 puanla 20 ülke arasında sondan 2. olduk

Yarışma sonrası tüm evlerde insanların ağzını bıçak açmıyordu. Herkes 3 yıl önceki gibi soktaydı. Neden ? Neden puan alamamıştık ? Yine neyi beğenmemislerdi ? Ertesi gün tüm gazeteler ve insanlar bu olayı konuşuyorlardı. Kamuoyu ikiye bölünmüştü; bir kısım insanlar bu yarışmaya katılmayalım derken, bir diğer kısım da bunun yarışma ve eğlence olduğunu, ülke tanıtımı için katılmamız gerektiğini savunuyordu. Bu yorumlar yıllarca sürecekti, ta ki istenilen sonucu alana kadar.

1978 yılı şeref tablosu şöyle oldu ;
1. İsrail / 2. Belçika / 3. Fransa / ... / 19. Türkiye

Eurvision'da İsrail ilk defa birinci olmuştu ve Izhak Cohen'in seslendirdiği "A-Ba-Ni-Bi" şarkısı çok sevilmişti. Aylarca bu şarkı Türkiye ve Avrupa'da liste başı olmuş, çeşitli dillere çevrilmişti. İsrail yarişmayi ilk kez kazanırken; enerji tasarrufu nedeniyle İsrail halkının bir kısmı bu zaferi ekranda izleyememişti. Çünkü İsrail'de elektrikler kesikti.

1978 yılında Türkiye'nin puanladığı ülkeler :
İsrail (12 puan), İrlanda (10 puan), Almanya (8 puan), İspanya (7 puan), İngiltere (6 puan), Monako (5 puan), Fransa (4 puan), Avusturya (3 puan), Lüksemburg (2 puan), İtalya (1 puan)