1975 SENİNLE BİR DAKİKA


  Seslendiren : 
Semiha Yankı

Söz : 
H. Münir Ebcioğlu

Müzik : 
Kemal Ebcioğlu

Puanları : Monaco (3) = Toplam (3)
Derecesi : 19/19
Yarışma tarihi : 22 Mart 1975
Yarışma yeri : St Ericks Massan Alvsjoe
Stockholm - İsveç

Türkiye 1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'na katılma kararı aldığında herkes bu olaya endekslenmişti. Aylarca konuşulan bu ilk yarışmaya çok sayıda başvuru olmuştu. Sonunda TRT finale kalan besteleri açıkladığında müzik dünyamıza yepyeni isimler merhaba demişti. Türkiye yarışmayı o kadar ciddiye alıyordu ki herkes bu olayı konuşuyor, Avrupa’ya kimin gideceğine dair kendi arasında bahislere giriyordu. Elemeler aylarca sürmüş televizyonumuz günlerce bu şarkıları dinletmişti. Ancak öylesine bir puanlama sistemi yapmıştık ki her şey (herşeyde ve her zaman olduğu gibi) birbirine girmişti; halk oylaması ve TRT'nin oluşturduğu resmi jüri adı altında iki otorite sonuçları değerlendirecekti. Sonunda en yüksek puanı alan şarkı İsveç'in başkenti Stockholm'e Türkiye'yi temsilen gidecekti. Halk oylaması herkese açıktı, isteyen istediği kadar şarki için oy verebiliyordu, posta idaresi büyük bir özveri ile kartpostalları TRT'ye yetiştirmeye çalışıyor, oy sayımı da günler alıyordu. Şarkılar dinlenirken yapılan yorumlar da çok ilginçti.

Halk, Ali Rıza Binboga ve "Yarınlar" icin tek ses olmustu. Diğer şarkı da "Delisin"di. Ama TRT jürisi de "Seninle Bir Dakika"yı daha bir Avrupai buluyordu. Bir diğer iddiali şarkı da "Hayalimdeki Adam" olmustu. "Nilüfer"in seslendirdiği "Boşver" adlı şarkı son anda yarışmadan çekilmişti; sebebi ise bu şarkının 1973 yılı birincisi Anne Marie David' in şarkısından çalıntı olduğu şeklindeki iddia olmuştu. Bu çekilme karari Nilüfer'in müzik hayatında verdiği belki de en büyük yanlış ve önemli karardı. Çünkü TRT jürisi bu şarkıyı da iddialı göstermişti. Yarışma sonuçları açıklanırken yaşanan heyecan sonsuz büyük olmuştu. Türkiye zaten tek kanal olan televizyonunun başına geçmiş, kendisini hangi şarkının temsil edeceğini bekliyordu. Sonuçlar yarışmayı daha da bir heyecanlı hale getirmişti. Sonuçlar açıklandığında birden fazla şarkı birinci, birden fazla şarkı da 2. ve 3. olmuştu. Halk jürisi birincisi Ali Rıza Binboğa ve "Yarınlar", TRT jürisi birincisi ise Semiha Yankı ve "Seninle Bir Dakika" olmuştu. Ortalama puanlar alındığında ise Cici Kızlar ve "Delisin" de birinciliğe ortak oluyordu ama bu sefer Ali Rıza Binboğa averajla bir alt sıraya iniyordu. TRT sonucun içinden çıkamayıp kura çekimine karar verdi ve kura çekimi sonucu boş kurayı çeken Cici Kızlar'dan Bilgen Bengü birinciliği Semiha Yankı'ya vermiş oldu.

1975 Eurovision Şarkı Yarışması müzik kalitesi en yüksek yarışmamız olarak tarihte yerini aldı. İlk olması sebebiyle halkın çok özel ilgisi oldu. Yarışmada ikincilerden biri olan Yeliz ve şarkısı çok büyük sükse yaptı. İkinci olan Attila Atasoy "Dilenci" adlı şarkısıyla şöhrete merhaba deyip basamakları hızla çıkmıştı. Bu yarışmada gerçekten çok hoş şarkılar vardı. Şu şarkı gitse nasıl olurdu diyemiyorum. Ama neşeli ritmi ile Cici Kızlar belki de daha çok puan alırdı. Yeliz'in şarkısı da eğer gitmiş olsa iyi puan alırdı diye düşünüyorum. Ama Eurovision Avrupa Kulüpleri Semiha Yankı'nın şarkısını hala en iyi klasikler arasında gösteriyor. Bence Yeliz ve şarkısı da bu unvanı alabilirdi gibi geliyor.

Sunuculuğunu Bülent Özveren'in yaptığı 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finalinde yarışan birbirinden güzel şarkılar şöyleydi : 
 1. Anılar / Uğur Akdora (Çiğdem Talu - Uğur Akdora)
 2. Canı Sıkılan Adam / Esin Afşar (Esin Afşar)
 3. Böyle mi Başlar / Yeşim (Mehmet Teoman - Cahit Oben)
 4. Dilenci / Attila Atasoy (Attila Atasoy) (2*)
 5. Bir Gün Karşılaşırsak / Gökhan Abur (Çiğdem Talu - Selmi Andak)
 6. Delisin / Cici Kızlar (Atilla Özdemiroğlu) (3)
 7. Özlenen Sevgi / Cahit Oben (Mehmet Teoman - Cahit Oben)
 8. Günahsızlar / İskender Doğan (İskender Doğan)
 9. Minik Kuş / Füsun Önal (Çiğdem Talu - Atilla Özdemiroğlu)
 10. Çiçekler / Zerrin Yaşar (Zerrin Yaşar - Atilla Özdemiroğlu)
 11. Caniko / Nejat ve Reha (Nejat Yavaşoğulları)
 12. Mümkün Değil / Serter Bağcan (Serter Bağcan)
 13. Hayalimdeki Adam / Yeliz (Çiğdem Talu - Selmi Andak) 2
 14. Yarınlar / Ali Rıza Binboğa (Ali Rıza Binboğa) (1*)
 15. Seninle Bir Dakika / Semiha Yankı (H. Münir Ebcioğlu - K. Ebcioğlu) (1)
 16. Umut / Şenay (Selçuk Başar)
 17. Boşver / Nilüfer (Tuğrul Dağcı - Nino Varon)
(Yanında numarası yazan şarkılar finale kalmış ve belirtilen sırada puan almışlardı.)

1975 Eurovision Şarkı Yarışması Avrupa finaline 19 ülke katiliyordu. Daha önceden çekilen kuraya göre Türkiye 13. sırada sahne aldı. Yarışma akşamı Semiha Yankı ne yazık ki düşük bir performans gösterdi. Doğal olarak çok çok heyecanlıydı. Şarkımızın orkestrasyonu çok yavaş olmuştu. Sanatçımızın kostümü ve saç şekli ise kim nasıl düşünmüşse, o günün koşullarına göre oldukça özensizdi. Bu satırlardan Semiha Yankı gücenmesin çünkü o, çok genç ve deneyimsizdi, onun yanında olan ve ona yön veren diğer arkadaşların yetersizlişi demeliyim.

Türkiye sahne aldığında Semiha Yankımız o güzel sesiyle "Seninle Bir Dakika" diye haykırırken tüm Türkiye heyecandan adeta nefesini unutmuş sanki görücüye çıkan kız heyecanıyla tek bir yürek şarkıyı söylüyorduk. (Öyle ya Türkiye 1974 Kıbrıs harekatı sonrası ilk defa Avrupa'ya görücüye çıkuyordu.)

Bizim şarkımız bittikten sonra geriye kalan 6 ülkeyi adeta unuttuk, dinleyemedik. Herkes evde yorum yapmakla meşguldu. Kimisi "Aaaaaaa kız çok iyiydi" derken, kimisi de "Ayol o elbiseyi nereden bulmuş da sırtına geçirmiş" diyorduk. Dakikalar su gibi akıp oylamaya gelmiştik. Herkes heyecanla dinliyor, ülkeler birbirine puanlar yağdırıyordu, ama bizi hatırlayan bir Allah'ın kulu çıkmıyordu. Birbirimize bakıp bizi unuttular diye düşünmeye başlamıştık ki Monaco'dan gelen cılız bir ses duyuldu: "Turkey 3 points" Aman Allahım evlerden gelen çığlık hala kulağımda sanki biz birinci olmuştuk herkes birbirini öpüyor, kutluyordu. Ne yazık ki bu sevinç o anlıktı, sonra yine bizi unuttular. Yarışmayı sadece 3 puanla 19 ülke arasında sonuncu tamamlamıştık. Evlerde tam bir sessizlik vardi, herkes üzgündü. Avrupa'da sonuncu olmayı büyük olay haline getirip aylarca bu olayi konuştuk. Olayı öyle büyüttük ki sonunculuğu TBMM'de milletvekillerimiz bile konu yapmışlardı.

İşte böyle dostlar, Eurovision ya da diğer adıyla Avrupa kompleksimiz böylece başlayıp yillarca sürdü.

1975 Eurovision Şarkı Yarışması :
1. Hollanda / 2. İngiltere / 3. İtalya / ... / 19. Türkiye

1975 yılında Türkiye'nin puanladığı ülkeler :
Portekiz (12 puan), İtalya (10 puan), İsveç (8 puan), İsviçre (7 puan), İsrail (6 puan), Lüksemburg (5 puan), Hollanda (4 puan), İspanya (3 puan), Malta (2 puan), Fransa (1 puan)