1972 yılında yapılan yarışma Edip Akbayram gibi çok önemli bir ismi kazandırır Türk Popu'na. Ama yine de bir şeyler değişmiştir. Anadolu Pop zaten başını alıp gitmiştir artık. Hümeyra, Barış Manço, Cem Karaca, Selda, Fikret Kızılok, Moğollar başta olmak üzere bu akım epeyce büyük isim, epeyce hit şarkı yaratmıştır. Zaman, artık 60'ların ortasında olduğu gibi imkansızlıklarla dolu değildir, bu nedenle de yarışmanın yapılıyor olması çoğunlukla kimseye ilginç görünmez...

Ama bir altın çağ yaşanmış ve yaşatılmıştır. Türk Popu, bu yarışmanın desteği ile belki de alınması yıllarca sürecek uzun bir mesafeyi Hürriyet'in Altın Mikrofon'u ile almış, geniş yığınlara sesini bu yarışma ile duyurabilmiştir. Belki artık bu yarışmayı yapmanın bir gereği kalmamıştır ama zaten maksat Türk Popu'na destek vermek olmuştu, bu da büyük bir başarı ile yapılmıştır. Hatta gelinen nokta maksadı bile aşmıştır denilebilir. Türk Popu, tahmin edilebilenden daha kısa bir süre içinde, hayallere bile sığmayacak ölçüde renklenmiştir. Atılan temel o kadar sağlam atılmıştır ki; ne arabesk, ne 12 Eylül ne de başka şey Türk Popu'nu batıramayacak, çok zor olan 2000'li viraj bile rahatlıkla dönülebilecektir.

Bir yarışmanın bu kadar şeye yol açması ancak mucize ile açıklanabilir; Hürriyet'in bir mucizesi.

NAİM DİLMENER


Yarışma şarkılarından bazıları :

Blue Boys - Yine Yeşillendi
Haramiler - Arpa Buğday Taneler
Mavi Işıklar - Çayır Çimen Geze Geze
Mesut Aytunca - Ley Ley Lo
Moğollar - Ilgaz
TPAO Batman Orkestrası - Aç Aç Kollarını

Altın Mikrofon yarışmasının pek çok şarkısı daha yakında sitemize eklenecektir. Download edebilmek için; mouse sağ tuş ve save target as seçeneğini kullanmalısınız. Arşivimizdeki tüm şarkıları görebilmek için üstteki menüden Birzamanlar Arşivi kısmını seçmelisiniz.