ESKİ BİR AŞKI ANLATIR
NAİM DİLMENER yazdı

ZUHAL OLCAY
BAŞUCU ŞARKILARI
Satın al


Bugüne kadar yaptığı dört albüm ile müzik alanında da en az sinema ve tiyatroda olduğu kadar iddialı ve başarılı olan Zuhal Olcay, yepyeni bir albümle dönüyor aramıza. Diğer dört albümden tamamen farklı, daha renkli, daha gösterişli bir albüm bu. Müzik direktörlüğünü Bülent Ortaçgil'in yaptığı albümdeki şarkıların düzenlemeleri Baki Duyarlar ve Gürol Ağırbaş'a ait. "Başucu Şarkıları" olarak adlandırılmış albümde, Türk Popu'nun farklı zaman ve safhalarından seçilmiş tam on iki şarkı yer almakta. Birbirine çok yakışan iki isim olan Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay, kafa kafaya verip yepyeni bir şekil ve ruh verebilecekleri şarkıları seçerek oluşturmuşlar bu albümü. 70'ler, 80'ler, hatta 90'lardan se-çilmiş şarkılar, çok sağlam şekil-de harmanlanmış, içiçe geçmiş, yepyeni bir bileşimin parçası olmuşlar. İlk söylendiklerinde bir kısmımızın hiç dikkat etmediği belki ciddiye bile almadığı şarkılar ile başından beri çok sevilmiş ve gönüllerde yer etmiş şarkılar yan-yana bu albümde. Malzemenin ne olup olmadığına aldırmaksızın al-büme alınmış bu şarkılar, önemli olanın niyet olduğunu biliyor Bülent Ortaçgil ve Zuhal Olcay, bu şarkıların elinizde ve sesinizde ne hale gelebileceğidir önemli olan. Her iki isim de müthiş bir özgüven ile girişmiş işe ve sonuçta, Türk Popu'nun belki de en sağlam üç - beş albümünden biri çıkmış ortaya. Hem çok popüler olabilecek, çok satacak, hem de yıllar yılı elinizin altında tutacağınız, her fırsatta başvuracağınız ve adını fazlasıyla hak edecek bir albüm bu.

UÇUYOR, UÇUYORUM

Sinema ve tiyatro alanında elde ettiği başarı ve şöhretin kaymağını, müzik alanında da yeme niyeti ile yola çıkıp, "Bir de albüm yapayım" demiş biri değil Zuhal Olcay. Bugüne kadar çıkmış olan dört albümün hiçbiri laf olsun diye yapılmış gibi durmuyor. Üzerlerinde çok düşünülmüş, çalışılmış albümler bunlar; Mehmet Teoman'ın yazıp Vedat Sakman'ın bestelediği şarkılardan oluşan "Küçük Bir Öykü Bu", yine Vedat Sakman'ın önderliğinde yapılmış "İki Çift Laf", Onno Tunç ve Leyla Tuna işbirliği ile yapılmış "Oyuncu" ve sanatçının yeniden Vedat Sakman ile kolkola girdiği "İhanet" adlı bu albümlerden sonra şimdi de Bülent Ortaçgil'in desteği ile düşüyor yola Zuhal Olcay. Diğer dört albüme benzemez, daha farklı ama en az onlar kadar sağlam bu son albüm gerçekten çok renkli ve keyifli. Bora Ayanoğlu'nun 70'lere damgasını vurmuş "Güller ve Dudaklar" adlı şarkısı ile açılıyor albüm. "Fabrika Kızı" ile birlikte Ayanoğlu'na bütün yolları açmış iki şarkıdan biri olan "Güller ve Dudaklar", Gönül Akkor'un o tadına doyulmaz buğulu sesi ile hayat bulmuştu o yıllar. Cenk Taşkan - Mehmet Teoman ikilisinin Nükhet Duru'ya şöhret kapılarını açmış olan şarkıları "Beni Benimle Bırak", Salim Dündar'ın sesinden herkesin ezberlemiş olduğu (ve bugünlerde Ata tarafından da kötü bir versiyonu yapılmış olan) "Aynalar", Şanar Yurdatapan'ın en mükemmel şarkılarından olup, Banu'nun emsalsiz sesi ile ölümsüzleşmiş "Ölsem de Bir Kalsam da Bir", Erkin Koray'ın çok sevilmiş onlarca şarkısı arasında yeri her zaman ayrı olan "Yalnızlar Rıhtımı", Özdemir Erdoğan'ın had safhada içten şarkısı "Canım Senle Olmak İstiyor", Sezen Aksu'nun '80 sonlarında yaptığı bir düzine temiz şarkıdan biri olan "El Gibi" ve Bülent Ortaçgil'in canyakıcı bir hüzün ile örülmüş şarkısı "Yağmur", "Başucu Şarkıları"mız olsun diye seçilmiş şarkıların bir bölümü. Nejat Yavaşoğulları'nın "Tepedeki Çimenlik" ve Mehmet Güreli'nin "Kimse Bilmez" adlı şarkıları da yer alıyor albümde, ama belki bu iki şarkı size hiç tanıdık gelmeyebilecek. Zuhal Olcay, her iki şarkıya da albümün geri kalanında olduğu gibi, tamamen kendi damgasını vurmuş ve yepyeni şarkılar haline getirmiş. O zamanlar çok sevilmiş ama nedense günümüze kadar gelemeyip tamamen unutulmuş iki şarkı daha var albümde. Ercan Yenal'ın hüzünlü melodi ve Napoliten şarkılı "Unutamıyorum"u ile Funda'nın samimiyet ve naifliğin doruk noktası olarak kabul edilmesi gereken çığlığı "Çaresizim"i de, her şeyden önce içtenliğin egemen olmasına gayret edilmiş bu albümün diğer parlak noktaları.

Eşsiz Zuhal Olcay çok çalışarak, emek vererek, deliler gibi hazırlanarak bir albüm daha yapmış. Asıl işi müzik olanlar bile, besteler - şarkılar ayaklarına gitsin diye bekler ve on -on beş gün içinde şarkılarını okuyup çıkarlarken, o yine dört başı mamur bir iş çıkararak geliyor önümüze. Hak ettiği ilgiyi bulacağına kuşku yok. Dudakların, gülünce, gonca güle benzediği ya da benzetildiği o günlerden, ağır bir işçilik sonrası günümüze kadar getirilebilmiş bu şarkılara kimse kayıtsız kalamıyacak.

Bulursanız kaçırmayın :

Küçük Bir Öykü Bu - Göksoy - CD
İki Çift Laf - Göksoy - CD
Oyuncu - Tempa - CD
İhanet - Ada - CD
Güller ve Dudaklar / Gönül Akkor - Saner - 45'lik
Çaresizim / Funda - Doğan - 45'lik