KEŞKE BİRAZ "COOL" OLSAYDI
MEHMET BİLÂL DEDE yazdı

AJDA PEKKAN
BEN GÖRDÜĞÜN COOL KADIN DEĞİLDİM
Satın al


Bir Ajdasever için her yeni Ajda albümü büyük bir heyecan vesilesi olduğu kadar, korku ve endişe nedenidir de. 60'ların sonlarında, 70'lerin tamamında ve 80'lerin ilk yarısında tavana vuran bir müzikal kariyerden sonra benzeri başarılara imza atmak elbette zordur. Ancak ne yaptığı, ne yapacağı hâlâ en çok merak edilen bir starın yolculuğu bu kadar mı haritasız, pusulasız, rotasız olur? Macerası bu kadar mı bulanık, terazisi bu kadar mı dingildek olur? Bu çapta bir yıldız bu kadar mı savrulur? Aralarda "Yaz Yaz Yaz" veya "Sen İste" gibi orta karar işleri ve hiçbir zaman gerçek "Ajda şarkısı" olamamış birkaç parçayı saymazsak, -inanması zor ama- Ajda'nın neredeyse 20 küsur yıldır başarılı bir albümü yok!

Yeni heyecan ve aynı zamanda endişe vesilemiz olan yeni albüm de ne yazık ki, bu kişisel saptamamı değiştirmiyor, gelenek bozulmuyor. Türk pop müzik tarihinin çıktı/çıkıyor haberleri en çok üretilen ve hayranları tarafından üç yıldır beklenen "Ben Aslında O Gördüğün Cool Kadın Değildim" adlı yeni çalışma, insanda hemen birkaç ayda toparlanıvermiş hissi uyandırıyor. Büyük bir kafa karışıklığı, dağınıklık ve oburluk hissi de cabası. Yani hiç "cool" değil! Elektronik müziğin gözü çıkarılarak kotarılan parçalardan, Akdeniz ve Balkan ezgilerine, İtalyan popundan, balada ve rock tandanslı arabeske, aklınıza ne gelirse var. Pardon bir türkü yok!

Albümün ilk iki parçasının ("Cool Kadın" ve "Vitrin") sözlerini Sezen Aksu yazmış. Ama parçaların bestesi yok! Besteci Can Algeç beni affetsin ama bu iki parça sanki daha önce bir albümde yer almış da şimdi remiksi yapılmış gibi. Kaldı ki, "Vitrin" de İzel'in "Yok Yere" parçasını fena halde andırıyor. Aslında bunda şaşacak bir şey yok; dünyada hızla form değiştiren, kendini sürekli arayan ve hemen de eskiyen elektronik müziğe ve onun belli kalıplarına bu kadar bel bağladıkça, melodi ritme feda edildikçe yakında tüm Türkçe pop parçaları birbirine benzeyecek. Yine de albümün bu iki parçasının yaz boyunca tüm eğlence yerlerinde çalınacağını, yaygın bir popülerlik kazanacağını ve bir aşinalık doğuracağını tahmin ediyorum.

Üçüncü parça "Yok ki" yine Sezen Aksu imzalı. Bu kez beste de onun. Ancak bir Sezen bestesinde hiç alışkın olmadığımız bir çokparçalılık var. Durup dururken hoyratlaşan, sürekli vites değiştiren kararsız, melez bir şarkı. Üç ayrı şarkının kolajı gibi… Bunca yıldan sonra herhangi bir Zülfü Livaneli işini beğeneceğimi hiç ummazdım ama oldu. "Sevdalı Başım" sözü, bestesi, düzenlemesi ve yorumuyla şarkı gibi şarkı ve Ajda'ya da çok yakışmış doğrusu… Söz ve müziği Tuna Kiremitçi'ye ait olan "Mucize" ise hiçbir şekilde bir Ajda şarkısı değil. Çok daha genç, "yaşamamış" bir solistin söyleyebileceği bir parça ve albümün içinde de tam bir dolgu gibi duruyor.

"Senden Sonra Tufan" Sezen ve Ajda'nın doğru bir şekilde buluştuğu, kıpır kıpır, Ajda'nın çok sevdiği gırtlak oyunlarına da müsaade eden ama kimsenin hayatında iz bırakmayacak bir şarkı. Bir Mina şarkısı olan "Ancora Ancora Ancora"Sezen Aksu "Aldatma" şeklinde Türkçe'ye kazandırmış ama sanki Ajda bu şarkıyı hiç sevmemiş! Lezzetsiz okuduğu gibi, yer yer çok zorlanmışa benziyor. Çok şaşırtıcı bir durum bu ve şarkının tek sorunu bence Ajda'nın yorumu… Albümün asıl şaşırtıcı olan parçası ise "Spente Le Stelle". Bu parça niye bu albümde yer alıyor? Çok mu güzel, çok mu önemli? Ve Ajda bu şarkıyı çok mu güzel okuyor? Konserlerde Ajda'nın performansı hatırına alkış alan bu parçayı Türkiye hasretle mi bekliyordu, bilemedim.

Nakaratını biraz yadırgasam da "Amazon", sözü, müziği, düzenlemesi ve yorumuyla hayli başarılı bir parça. Albümün müzik direktörü Kıvanch K'nın da en iyi çalışması. Nakaratını cidden yadırgadım. Çünkü Ajda (meğer) "cool kadın" bile değil(miş)ken niye birden Amazon oldu, anlaması güç. Sözü ve bestesi Orhan Gencebay'a ait olan "Kaderimin Oyunu", rock dokunuşlu yeni düzenlemesiyle, aslında büyük bir rock ustası olan Orhan Gencebay'ı bile gururlandırmış olmalı. Ben bu şarkıyı yine sevdim. Albümün son parçası "Olanlar Oldu" ise Fikret Şeneş'e bir saygıdan mı yer aldı, yoksa Ajda bu şarkıyı Candan Erçetin'den çok yıllar önce okuduğunu dünya aleme göstermek mi istemiş bilmiyorum. Tabii buradaki Ajda sesi ve yorumu kusursuz. Ve albüm "Senden Sonra Tufan" nın remiksiyle son buluyor.

Bir arkadaşım, "Ben Aslında O Gördüğün Cool Kadın Değildim" için Sezen'in iyilik maskesi altında Ajda'ya kazık atmış olabileceğini söyledi. Buna inandığını sanmıyorum, zaten ancak şaka olabilir bu fikir. Ürkünç bir şaka! Ama yine de bu şaka, albümün birçoğumuzda hayalkırıklığı yarattığının da bir göstergesi aynı zamanda. Ayrıca ben Sezen'in Ajda'yı nasıl sevdiğine, "O benim angel'ım," dediğine şahidim. Niye bu kadar sevdiğini, "Ölene kadar emrindeyim," dediğini de zaten Aktüel'de okuduk.

Benim paylaşmak istediğim başka bir fikrim var, o da şu: Geçtiğimiz yirmi yıl içersinde Sezen'in tüm yaklaşma çabalarına ve (gerçekleşebildiği kadarıyla) tüm paslaşmalara rağmen Ajda'nın Sezen'e kendini tam anlamıyla teslim etmediği, mesafeli ve inatçı davrandığı şeklinde bir fikir... Ajda hepimizin bildiği gibi (o öyle anılmayı çok sevse de) bir müzisyen değil. Şahane bir solist, usta bir yorumcu. Ama müzikal beğeni anlamında yetkin olmadığını, seçicilik açısından da pek tutarlı olmadığını hepimiz biliyoruz. Onun kendini gerçekten teslim ettiği ve şarkılarıyla da hep zirvede olduğu Fikret Şeneş'li yıllar ise çok geride kaldı… Bence bu memlekette Ajda'ya layık Ajda albümü yapacak tek kişi (albümdeki birçok parçanın sözleri ona ait olmasına, kendi taifesinden birçok ismin de bu albümde yer almasına rağmen) yine Sezen Aksu. Ama tıpkı Fikret Şeneş örneğinde olduğu gibi tam bir teslimiyet koşuluyla. Eminim bu mümkün olsaydı, Sezen bir albüm fikri yaratır, ne o aryayı, ne birçok dolguyu bu albüme koydurmaz, bazı isimleri eler, daha uygun olanlarını çalışmaya dahil eder, bütünlüğü olan bir iş çıkarırdı. Ve tabii daha uzun bir süreye, gerekiyorsa üç yıla, ama gerçekten çalışılmış bir üç yıla yayarak…

Şimdi bu kadar bilmiş bilmiş konuşmama rağmen ne yapacağımı söyleyeyim. Yine bir heyecan ve endişe vesilesi olacak yeni bir Ajda albümüne kadar eski Ajdaları dinlemeye devam edeceğim.